Pozvali vás slovenskí priatelia k sebe domov a vy neviete, čo možno očakávať? Premýšľate, ako si nájsť cestu k susedovi či kolegyni? Aby ste to mali ľahšie, prečítajte si tento článok. Dozviete sa, čo je pre Slovákov typické a možno budete mať k pochopeniu ich nátury o krôčik bližšie.
Radi sa nechajú strhnúť emóciami
Slováci radi vyjadrujú svoje emócie – či už pozitívne alebo negatívne. Ak sa im nepáči niečo v politike alebo hoci aj pri hľadaní parkovacieho miesta v preplnenom meste, šťavnato to okomentujú. A to aj v práci. Na druhej strane sú niekedy až prehnane úprimní a stačí jedno či dve stretnutia, aby otvorili aj témy zo súkromného života. Nadpriemerne sa vedia tešiť z dobrých športových výkonov svojich krajanov. Slovenskí športovci – reprezentanti sú niečo ako národní hrdinovia.
Ak vás pozvú domov, kráľovsky vás pohostia
Napriek tomu, že platy Slovákov sú jedny z najnižších v Európe, Slováci sa roly hostiteľa ujímajú radi. Ak vás niekto pozve k sebe domov, môžete sa tešiť na hlavné jedlo, kávu a samozrejme dezert. Očakávajte aj pohár vína či piva, pričom vám radi dolejú. Návšteva je menšia spoločenská udalosť, ktorá sa vopred ohlasuje – nepatrí sa prísť na návštevu nepozvaní. Hostitelia nič neočakávajú, ale potešia sa, ak prineste niečo malé pre deti (napríklad drobnú sladkosť) a fľašu vína. Na vyššiu úroveň priateľstva postúpite, ak vás po návšteve do neskorých večerných hodín pozvú prespať u nich doma. Veď kam by ste cestovali neskoro na noc…
Alkohol je bežnou súčasťou spoločenského života
Na Slovensku je bežné, že pri akomkoľvek slávnostnom podujatí, či už ide o svadbu, pohreb, krstenie dieťaťa alebo oslavu životného jubilea, má čestné miesto pri stole alkohol. Slováci si radi vypijú pivo, ale nepohrdnú ani vínom, tradičnou slivovicou, borovičkou či becherovkou. Nečudujte sa teda, ak vás pri prvej možnej návšteve so šibalským úsmevom ponúknu pohárikom alkoholu. Veď aj mnoho slovenských ľudových piesní je o „víne“, takže ide vlastne o zachovanie tradície, nie?
Sú národom záhradkárov, chalupárov a kutilov
Slováci majú vzácny a živý vzťah k pôde a prírode všeobecne. Záhradkárčenie a chalupárčenie tu má silnú tradíciu a kto nemá chalupu, snaží sa mať aspoň tip top záhradu. Chalupárske historky sú aj vďačným námetom kultových filmov, ktoré rozosmejú či rozplačú najmä staršiu generáciu. Typického Slováka v stredných rokoch bežne nájdete cez víkend kosiť trávnik, venovať sa záhrade alebo niečo vlastnoručne zhotovovať. Tradícia záhradkárčenia na Slovensku je aj ekonomicky motivovaná. Mnohí ľudia si zakladajú vlastné záhrady s cieľom pestovať čerstvé ovocie, zeleninu a bylinky, čím získavajú zdravšie potraviny a zároveň šetria.
Snívajú o spoznávaní iných krajín
Slováci v strednom veku si ešte stále pamätajú, že generácia ich rodičov mala v dobe socializmu cestovanie do zahraničia značne obmedzené – prakticky sa jazdilo len do krajín bývalej Juhoslávie, k maďarskému Balatonu či do Bulharska. Dnešná generácia pracovne aktívnych ľudí je už na tom inak a sníva o poznávaní iných krajín. Najmä mladí sa snažia aspoň príležitostne vycestovať do vzdialenejších, exotických krajín. V zime je tradíciou rodinná lyžovačka či už na Slovensku alebo v blízkych rakúskych Alpách. Slováci a Slovenky však veľmi radi oddychujú aj doma na Slovensku, pričom klasikou je pobyt v Tatrách, pri slovenských vodných nádržiach, či v blízkosti aquaparkov.
Takí sú Slováci a Slovenky. Čo na nich hovoríte?