Čo vidieť v Banskej Štiavnici? Aj po ničivom požiari má mesto čo ponúknuť

Banská Štiavnica sa považuje za jedno z najkrajších a najviac malebných slovenských miest. Za tieto prívlastky vďačí unikátnej architektúre, nádherným prírodným scenériám, ako i jedinečnému systému tajchov, ktoré dnes slúžia na osviežujúce kúpanie návštevníkom. Čo všetko môžete vidieť a zažiť v Banskej Štiavnici? Prinášame tipy na atrakcie, prírodné unikáty i zážitky.

 

Najkrajšie pamiatky čarovnej Štiavnice

Jednou z najvýraznejších dominánt mesta je určite Starý zámok. Tento pôvodne stredoveký hrad bol postavený v 13. storočí a slúžil ako obranná pevnosť proti tureckým nájazdom. V súčasnosti je zámok múzeom, kde si môžete pozrieť exponáty z histórie mesta a baníctva. Jeho dominantou je mohutná veža, z ktorej je nádherný výhľad na celé mesto. Zámok je tiež dejiskom mnohých kultúrnych podujatí a festivalov.

Zhruba 750 m od Starého zámku, v blízkosti židovského cintorína, sa nachádza Nový zámok, známy aj ako Panenský hrad. Bol postavený v 16. storočí ako súčasť obranného systému proti Turkom. Rozprestiera sa na kopci nad mestom a ponúka veľmi pekné výhľady na okolitú krajinu. Dnes slúži ako múzeum, kde sú vystavené expozície, zamerané na turecké nájazdy a vojenské dejiny regiónu. Interiér zahŕňa aj výstavu historických zbraní a militaristických artefaktov.

Azda najfotogenickejšou časťou Štiavnice je kalvária. Táto ikonická baroková pamiatka z 18. storočia sa nachádza na kopci Scharffenberg. Skladá sa z troch kostolov a 22 kaplniek, ktoré zobrazujú scény z krížovej cesty Ježiša Krista. Kalvária je obľúbeným pútnickým miestom a pri dobrej viditeľnosti sa môžete pokochať panorámou Kremnických vrchov a Nízkych Tatier.

Ďalšou významnou sakrálnou stavbou je Kostol svätej Kataríny, známy ako Mestský kostol. Gotický kostol postavený v 15. storočí a je zasvätený svätej Kataríne Alexandrijskej, patrónke baníkov. Interiér kostola je zdobený krásnymi freskami a oltármi, ktoré sú ukážkou umeleckého majstrovstva tej doby. Nájdete ho na rozmedzí Radničného námestia a Námestia sv. Trojice.

 

Námestie svätej Trojice – srdce Štiavnice

Námestie svätej Trojice je srdcom historického centra Banskej Štiavnice a jedným z najkrajších námestí na Slovensku. Dominantou námestia je barokový Morový stĺp svätej Trojice, postavený v 18. storočí na pamiatku obetí moru. Okolo námestia sa nachádza množstvo historických budov, vrátane radnice, meštianskych domov a kostolov. Námestie je obľúbeným miestom stretávania domácich aj turistov a často sa tu konajú rôzne trhy, festivaly a podujatia. Príďte, poseďte si pri kávičke a chvíľu sa nikam neponáhľajte – Banská Štiavnica si to zaslúži.

 

Unikátne tajchy

Určite ste už počuli a tí šťastnejší sa aj okúpali v nádherných banskoštiavnických tajchoch. Systém tajchov v Banskej Štiavnici je výnimočným inžinierskym dielom, ktoré nemá obdobu nielen na Slovensku, ale ani v Európe. Tieto umelé vodné nádrže boli pôvodne vybudované na zásobovanie baní a hutníckych závodov vodou v horskom banskom prostredí, kde bol nedostatok vody bežný. Inžinieri Samuel Mikovíni a bratia Hellovci navrhli a realizovali tento sofistikovaný systém v 18. storočí, ktorý zhromažďoval dažďovú vodu stekajúcu z horských svahov a usmerňoval ju do nádrží. Pôvodne bolo v Štiavnických vrchoch postavených okolo 60 tajchov, z ktorých sa dodnes zachovala približne tretina.

Dnes tajchy neslúžia už na pôvodné účely, ale stali sa obľúbeným miestom na rekreáciu a oddych. Počúvadlianske jazero, s rozlohou 11,73 ha, je najväčším a zároveň najkrajším tajchom, ideálnym na kúpanie a kempovanie. Najvyššie položeným tajchom je Ottergrundské jazero, nachádzajúce sa na východnom svahu hory Paradajs v nadmorskej výške 939 metrov. Voda v tajchoch býva studená, avšak drkotajúce zuby vám vynahradí krásna príroda okolo.

 

Príroda, kultúra i zážitky pre deti

Okolie Štiavnice je ako stvorené na kontakt s prírodou. Milovníci turistiky a cykloturistiky si môžu vychutnať prechádzky po malebných Štiavnických vrchoch a okolitých lesoch, kde nájdu dobre značené trasy a cyklotrasy. Pre tých, ktorí sa radi kúpu, sú k dispozícii tajchy – historické vodné nádrže, kde si môžu osviežiť horúce letné dni.

Banská Štiavnica je tiež bohatá na kultúrne podujatia, medzi ktoré patria rôzne festivaly, koncerty a výstavy, ktoré sa konajú počas celého roka. Známe sú napr. Salamandrové dni,  Festival peknej hudby, Festival 4 živly alebo Živý šach.

Pre rodiny s deťmi sú tu interaktívne múzeá a vzdelávacie programy, ako je napríklad Banské múzeum v prírode, kde môžu deti okúsiť život baníkov na vlastnej koži. S drobcami môžete navštíviť aj Banskoštiavnický drevený betlehem či Tvorivé dielne TERRA PERMONIA.

Top zážitkom bude návšteva základná škola s materskou školou Maximiliána Hella, ktorá je prvou na svete, kde sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Jej súčasťou je jedinečný prírodný park Aves, kde žiaci v spolupráci s učiteľmi chovajú rôzne druhy dravcov, napríklad sovy a kajmany okuliarnaté. Môžete tu vidieť exotické vtáctvo, leguána zeleného, opice-tamaríny a nádherné ryby. Sprievodcov robia samotné deti a ide im to výborne!

Milovníci prírody ocenia náučné chodníky Padajs a Kisyhýbel, ako aj miestne arborétum, známe aj ako Feistmantelova záhrada. Môžete tu obdivovať 282 druhov drevín, vrátane korkovníka či masívnych sekvojovcov. Ak máte dobrú kondičku a nebojíte sa stúpania, môžete vystúpiť na Sitno, najvyšší vrch Štiavnických vrchov.

 

Obnova Banskej Štiavnice po požiari

Po ničivom požiari v roku 2023, ktorý zasiahol historické centrum Banskej Štiavnice, prišlo mesto o niekoľko významných historických budov. Plamene zničili známu Banku lásky, objekt susediacej reštaurácie, strechu Banského múzea ako i niekoľkých ďalších budov. Spolu šlo o 7 objektov.

Rekonštrukcia Banskej Štiavnice po ničivom požiari v roku 2023 prebieha za spolupráce mesta, pamiatkárov a odborníkov na historickú architektúru. Práce, ktoré sa dosiaľ vykonali, boli zamerané najmä na obnovu starobylej radnice a unikátnych meštianskych domov. Využívajú sa pritom tradičné remeselnícke techniky a materiály, aby sa zachoval historický charakter stavieb. Mesto získalo podporu aj z národných a európskych fondov. Život do poškodených budov sa však ešte naplno nevrátil. Odhaduje sa, že sa tak môže stať v roku 2025, možno však aj neskôr.

Držme Banskej Štiavnici palce, aby opätovne získala svoju žiaru a lesk. Najromantickejšie mesto Slovenska, ktoré v roku 2023 pripomenulo 30. výročie zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, si to určite zaslúži.